كنگره فاطمه‌شناسي در همدان برگزار شد

كنگره فاطمه‌شناسي و تبيين حدود و حقوق زنان در عرصه اجتماع روز سه‌شنبه با پيام آيت الله نوري همداني در خانه معلمان همدان برگزار شد.
آيت الله نوري همداني از مراجع تقليد در اين پيام با اشاره به جايگاه حضرت فاطمه ـ س ـ در دين مبين اسلام آورده است: در حالي كه در مكتب پيامبر اسلام ـ ص ـ زنان فراواني به فضيلت‌ها دست يافته اما تعبيراتي همچون فاطمه قلب من است، فاطمه پاره تن من است. هر يك نمايانگر مرتبه‌اي از فضيلت و عظمت اوست و فضل مخصوص و امتياز درخشاني را به نمايش مي‌گذارد و حساب فاطمه ـ س ـ را از زنان برجسته و شايسته تاريخ جدا مي‌كند.
اين مرجع تقليد در پيام خود تعظيم و تكريم پيامبر اسلام ـ ص ـ از حضرت فاطمه ـ س ـ را نشانه مقام بسيار با عظمت آن حضرت دانسته و بيان داشته بعد از نزول آيه تطهير و شهادت خداوند به عصمت فاطمه پدر و همسر فاطمه و فرزندان بزرگوار بايد اعتراف كنيم كه عقل ما از درك مقام بسيار بلند حضرت ناتوان است.
در بخش ديگري از اين پيام با تأكيد بر شناخت كامل از مقام و منزلت دخت گرامي رسول خدا آمده است: لازم است زندگي و سيره حضرت فاطمه‌ ـ س ـ را در تمام مراحل و ابعاد زندگي اسوه و الگوي خود قرار دهيم و در راستاي رفتار و گفتار او گام برداريم و اين موضوع براي بانوي اسلامي مهم‌تر و لازم‌تر است.
در اين مراسم كه شماري از مسئولان مذهبي، سياسي نيز حضور داشتند، نماينده ولي‌فقيه در استان و امام جمعه همدان نيز در سخناني با تشريح ابعاد شخصيتي حضرت فاطمه زهرا ـ س ـ از ديدگاه قرآن و حديث بر ضرورت شناخت و معرفت آن حضرت تأكيد كرد.
حجت الاسلام والمسلمين غياث‌الدين محمدي گفت: شناخت در اسلام يك اصل است و اگر مي‌خواهيم فاطمه‌گونه زندگي كنيم ضروري است ابتدا به خودشناسي برسيم سپس نسبت به آن بانوي بزرگوار شناخت و معرفت پيدا كنيم.
امام جمعه همدان با بيان اينكه ابعاد وجودي عرش حضرت زهرا ـ س ـ هنوز ناشناخته مانده است از انديشمندان، فضلا و صاحب‌نظران دعوت كرد با پرهيز از بيان مطالب تكراري در خصوص آن بانوي بزرگوار نسبت به تعميق، تحقيق و پژوهش بيشتر در زواياي بلند و دور دست زندگاني و ابعاد شخصيتي حضرت زهرا ـ س ـ بيش از پيش گام بردارند.
رئيس ستاد كنگره فاطمه‌شناسي همدان نيز هدف از برگزاري اين كنگره را تبيين گونه‌هايي از زندگاني كريمانه، عالمانه آن بانوي بزرگ، ارائه الگو‌هاي رفتاري از ايشان در جامعه و ايجاد زمينه‌هاي الگوپذيري بيشتر جوانان و ارائه روش‌هاي علمي، تحليلي، هنري در شناخت ابعاد گوناگون شخصيت حضرت زهرا ـ س ـ بيان داشت.
سردار كياني با اشاره به تهاجم مغرضانه به شخصيت و جايگاه ارزشمند زنان در مقطع كنوني گفت: اين كنگره بدنبال بيان شخصيت واقعي زن واقعي و نقش مهم او در عرصه‌هاي مختلف اجتماعي، سياسي، فرهنگي، اقتصادي و از همه مهمتر اداره و تربيت فرزندان با الگوپذيري از سيره حضرت زهرا ـ س ـ است.
دبير اين كنگره نيز گفت: بدنبال فراخوان انجام شده 670 اثر در قالب مقاله، شعر، طرح حجمي، قطعه ادبي و نقاشي از انديشمندان و صاحب‌نظران داخلي و خارجي به دبيرخانه ارسال شده است.
خانم مالمير با اشاره به حضور و ارسال آثار از هفت كشور ارمنستان، تاجيكستان، مكزيك، اسپانيا، آرژانتين، عراق و روسيه افزود: طي دو روز برگزاري اين كنگره 15 مقاله برتر قرائت شد.
شايان ذكر است اين كنگره به همت بسيج خواهران سپاه پاسداران و با مشاركت بسيج خواهران سپاه منطقه همدان برگزار شده است.

/ 0 نظر / 2 بازدید