جلد يکم کتاب خاطره‌ها شامل ماجراي آيت‌الله شريعتمداري

براي نخستين بار متن بازجويي‌ از آيت‌الله شريعتمداري به تفصيل منتشر شده، همچنين متن نامه آيت‌الله شريعتمداري به امام خميني درباره اتهاماتي که به ايشان وارد شده است، نيز درج گرديده است.

جلد يکم کتاب «خاطره‌ها»، اثر حجت‌الاسلام و المسلمين ري‌شهري، شامل خاطرات ايشان از آغاز تا پايان ماجراي آيت‌الله شريعتمداري، به تازگي توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامي منتشر شده است.
به نوشته سايت كتابخانه تخصصي تاريخ اسلام و ايران، ري‌شهري در خاطره‌نويسي از بسياري از مسئولان جمهوري اسلامي جلوتر است، زيرا نخستين کسي است که در ارتباط با يک تحول مهم در کشور، يعني خلع آيت‌الله منتظري از قائم‌مقامي ولي فقيه، خاطرات خويش را منتشر کرد. قاعدتا مجلد بعدي اين کتاب مي‌بايست بازنويسي همان کتاب باشد.
اما آنچه اکنون انتشار يافته، منحصر به يک يا دو واقعه نيست، بلکه مروري است بر رخدادهاي جاري زندگي ايشان و در نهايت خاطرات دوران مسئوليت وي در مقام حاکم شرع دادگاه‌هاي انقلاب، رياست دادگاه‌هاي ارتش، وزارت اطلاعات و دادستاني انقلاب.
ري‌شهري در ابتدا از خانواده و تحصيل و ازدواج سخن گفته و سپس با اشاره به رخدادهايي که منجر به پيروزي انقلاب اسلامي شد، وارد دوراني شده است که مسئوليتهايي را در آن دوران بر عهده گرفته است. اين مطالب تا فصل سيزدهم کتاب را به خود اختصاص داده است.
فصل چهاردهم کتاب به خاطرات دوران رياست دادگاه‌هاي انقلاب اسلامي ارتش و فصل پانزدهم، خاطراتي از امام راحل(ره) است.
در فصل شانزدهم به شرح کودتاي نافرجام «نوزه» اختصاص يافته و طي 65 صفحه رخدادهايي مربوطه را با توجه به اسنادي که در اختيار ايشان بوده، شرح داده است. از آنجا که وي در اين زمان رياست دادگاه ارتش را داشته است، اطلاعات دقيق، تفصيلي و در شرح ماوقع بسيار حساس است.
ماجراي فرار بني صدر، خاطراتي از انفجارهاي مهم نيمه تيرماه تا شهريور 60 و نيز خاطراتي از آغاز جنگ فصل هاي هفدهم تا نوزدهم را به خود اختصاص داده است.
شايد در ميان فصول کتاب جدي‌ترين آنها فصل بيستم و بيست‌ويکم باشد. فصل بيستم به توطئه قطب‌زاده و جريانهاي مربوطه تا اعدام او مربوط مي شود. در اين بخش متن کيفر خواست قطب‌زاده و دفاعيات وي و رأي دادگاه به تفصيل آمده و از اين جهت مي‌توان گفت، اسناد تازه‌اي انتشار يافته است.
فصل بيست‌ويکم که بيش از 90 صفحه را به خود اختصاص داده مطالبي است که وي در باره آيت‌الله شريعتمداري نوشته است.
در بخش مربوط به آيت‌الله شريعتمداري، ايشان ظاهرا براي نخستين بار متن بازجويي‌هاي خود را از ايشان به تفصيل آورده و از اين جهت فصل تازه‌اي را در بررسي چگونگي آن رويداد مهم گشوده است. يکي از اسناد تازه اين مجموعه متن نامه آيت‌الله شريعتمداري به امام خميني درباره اتهاماتي است که به ايشان وارد شده است.
فصل بيست و دوم کتاب نگاهي به خاطرات آيت الله منتظري در ارتباط با برخي از مسائلي است که وي در موضوعات مطروحه در اين دوره نوشته است. مسائلي مانند ماجراي آيت‌الله شريعمتداري، آقاي رستگار، بني صدر. اين فصل يازده صفحه بيشتر نيست.
در پايان کتاب، بيست پيوست به چاپ رسيده که بيشتر آنها اسنادي ارزشمندي از تاريخ اين دوران است.

/ 0 نظر / 2 بازدید