انتقاد آيت‌الله صافي گلپايگاني از برگزاري چهارشنبه سوري

 

آيت الله العظمی شيخ لطف الله صافی گلپايگانی با انتشار بيانيه ای اقدام سردار قاليباف مبنی بر اختصاص مکانی برای آتش بازی و تاييد ضمنی مراسم خرافی چهارشنبه سوری توسط نيروی انتظامی را ناشی از ضعف و موجب رسميت دادن به اين سنت نادرست دانست.

استاد مبرز حوزه علميه قم و مرجع تقليد شيعيان نوشت: برادران و فرزندان علي(ع) و دختران و خواهران فاطمه زهرا(س) چنانچه مي‌دانيد امسال رسم خرافي و جاهليت چهارشنبه سوري با ماه محرم و شب و روز 25 محرم‌الحرام كه بنابر قول مشهور روز شهادت جانسور حضرت سيدالساجدين امام زين‌العابدين(ع) مقارن شده است؛  انتظار و توقع از عموم مسلمانان اين است برنامه‌هاي عزاداري و سوگواري براي آن امام عالي مقام را باشكوه‌تر و گسترده‌تر و دشمن‌شكن‌تر از پيش برگزار كنند.

اين فقيه که پس از آيت الله گلپايگانی امور مرجعيت بيت ايشان را عهده دار شد، اين مراسم خرافي را مناسب با شان و معرفت مردم شريف و مسلمان ايران ندانست.

اين مرجع تقليد در بيانيه اش با بيان اينكه «مراسم خرافي مثل چهارشنبه سوري، مناسب با شان، مقام، درك، بصيرت و معرفت مردم شريف و مسلمان ايران نيست و كساني كه در اين مراسم شركت مي‌نمايند اكثرا ناآگاه و بي‌اطلاع هستند و گروهي غرضشان ضربه زدن به هويت اسلامي جامعه است» يادآور شده است: «در پشت ترويج اين هويت زدايي روشنفكرنماها و برخي نويسندگان و مطبوعات ملي‌گرا، شعار و دستگاه‌هاي تبليغاتي بيگانه قرار دارند. اينها در گوشه و كنار دنياي اسلام، به اسم ميراث‌ها و سنت‌هاي باستاني فرهنگ‌هاي جاهلي آنها را مطرح مي‌كنند؛ مثلا در ايران عصرهاي قبل از اسلام، در مصر دوره‌هاي فرعون‌ها و زمان‌هايي كه عروس نيل و آن خرافات عجيب و غريب رايج بود و در اين سو و آن سو و هر جا دستشان برسد براي كم رنگ كردن فرهنگ اسلام و مدنيت اسلامي تلاش مي‌كنند».
آيت‌الله العظمي صافي گلپايگاني با اشاره به مساله حجاب در فرانسه آورده است: «هم اكنون مساله‌ي حجاب در فرانسه و ضديت با حقوق اوليه زن‌هاي مسلمان، عمق اين توطئه‌ها را نشان مي‌دهد. فرهنگ چهارشنبه سوري، فرهنگ ضد حجاب، فرهنگ به اصطلاح‌ ملي‌گرايي، مبارزه با مدارس ديني، فشار شديد آمريكا بر حكام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي عليه ايران اسلامي، اوضاع فلسطين و افغانستان و عراق و ده‌ها مسائل ديگر، همه حركت در خط استيلا بر عالم اسلام و محو مدنيت آن مي‌باشد و همه در يك مسير قرار دارد. مسلمانان در چنين شرايطي بايد اتحاد و آگاهي و ايستادگي و هشياري خود را حفظ كنند و از مواضع و سنت‌هاي خود عقب نروند؛ هدف دشمن را از احياي عادات كهن و مرده كه چهارشنبه سوري در ايران نمونه‌اي از آن است درك نمايند».

اين مهدی پژوه در ادامه اطلاعيه خود می آورد: شنيده شد بعضي از مسئولان به عنوان كنترل و دفع افسد به فساد در مقام رسميت دادن به مراسم چهارشنبه سوري برآمده‌اند. حقير اين اقدام را كه حكايت از ضعف نيروهاي كنترل كننده نظم باشد خلاف مصلحت و حركت در مسير همان برنامه چهارشنبه سوري و رسميت دادن به آن مي‌دانم.

گفتنی است ايرانيان باستانی در اين روز آتش بازيي مي كردند و با برافروختن آتش، از روي آن مي پريدند و مي خواندند : زردي من از تو – سرخي تو از من .

آنان بر اين باور خرافی بودند كه فرورهاي نياكان در آغاز اين روزها به زمين فرود مي آيند و بركت و نيك روزي براي خاندان و خانواده مي آورند.

http://www.saafi.org/farsi/new/payam2.HTM

  
نویسنده : محمد سلمان ; ساعت ٢:۳٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ اسفند ،۱۳۸٢