دستگاه پخش انتخابي قرائت و ترجمه «آيات قرآن»، براي نخستين بار طراحي و ساخته شد

محققان يك شركت ايراني، براي نخستين‌بار در جهان موفق به طراحي و ساخت دستگاه پخش انتخابي قرائت و ترجمه آيات قرآن شدند.
مهندس عليرضا يعقوبي، مدير طرح ساخت اين دستگاه با اعلام اين مطلب خاطرنشان كرد: اين دستگاه كه به نام «نداي قرآن» در شركت كيميا ريزافزار ساخته شده، از قابليت‌هاي منحصر به فردي نظير امكان انتخاب آيه و سوره مورد نظر برخوردار بوده و امكانات و توانمندي‌هاي مختلفي، براساس روش‌هاي مدون آموزش قرآن در آن پيش‌بيني شده است.
وي افزود: حافظه اين دستگاه با استفاده از كارتهاي حافظه از 128تا 512 مگابايت قابل افزايش مي‌باشد. از امكانات نرم افزاري ديگر اين دستگاه مي‌توان به امكان انتقال ترجمه قرآن به زبانهاي مختلف و قرائت قاريان مختلف به دستگاه و استفاده از آنها اشاره كرد.
اين پژوهشگر مبتكر، بار گذاري بسيار ساده دستگاه با استفاده از پورت USB رايانه، نرم افزار ارتباطي بسيار پيشرفته براي انتخاب قاري‌هاي مختلف، امكان شارژ مجدد باطري دستگاه و قابليت اتصال به دستگاه‌هاي پخش صوت براي سازمان‌ها، نهادها و مدارس را از جمله ويژگي‌ها و مزاياي ديگر اين دستگاه عنوان كرد.
يعقوبي درباره نحوه كاركرد اين دستگاه اظهار داشت: به منظور بارگذاري فايل‌هاي مورد نياز فقط كافي است دستگاه را از طريق پورت USB به رايانه متصل كرده و با استفاده از نرم‌افزار ارتباطي اختصاصي دستگاه فايل‌هاي مورد نظر را به دستگاه بارگذاري (loading) كنيم؛دستگاه به صورت خودكار، اقدام به محاوره با كاربر مي‌كند به اين صورت كه پس از پخش پيام خوش‌آمد گويي، پيغامي مبني بر وارد كردن شماره آيه موردنظر پخش شده و سپس آيه مورد نظر پخش مي‌شود.
وي خاطرنشان كرد: با تنظيم‌هاي ارايه شده بر روي سيستم مي‌توان براي مثال 5 آيه پس از آيه انتخابي را نيز پخش كرد. هرگونه خطاي كاربري مانند شماره آيه يا سوره نامعتبر با پيغام‌هاي مناسب به كاربر يادآوري مي‌شود، همچنين كاربر در موقع نياز مي‌تواند با استفاده از نرم افزار ارتباطي بسيار ساده دستگاه اقدام به تعويض قاري دستگاه كرده و يا در صورت لزوم، ترجمه دلخواه را نيز به قرائت قرآن اضافه كند.

  
نویسنده : محمد سلمان ; ساعت ۱٢:۳٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ اردیبهشت ،۱۳۸۳