/همايشهای دينی/جشنواره پژوهشي شيخ طوسي

آيت الله مهدوي‌كني، پنج‌شنبه در جشنواره پژوهشي شيخ طوسي ـ ره ـ در مركز جهاني علوم اسلامي، مكارم اخلاق را موجب به نجاح و پيروزي انسان در زندگي خواند.

آيت الله مهدوي‌كني در اين جشنواره، گسترش حوزه‌هاي علميه و ارتباطات علمي را يكي از بركات انقلاب اسلامي عنوان كرد و گفت: وجود مراكز متعدد علمي و ديني در قم، نشان‌گر وعده اهل بيت ـ ع ـ است كه گفته‌اند شهر قم عش آل محمد ـ ص ـ است.
وي با اشاره به اخلاق و تربيت اسلامي اظهار داشت: اخلاقي واقعي همان فضايل نفساني است و رفتار اخلاقي از فضايل نفساني ناشي مي‌شود؛ گرچه رفتار هم جزء اخلاق است. وي ادامه داد: اميرالمؤمنين ـ ع ـ مي‌فرمايند اگر اعتقادي به دوزخ و بهشت نداشتيم، سزاوار بود كه باز هم به دنبال مكارم اخلاق مي‌رفتيم. چون مكارم اخلاق است كه ما را به نجاح و پيروزي مي‌رساند و انسان، طالب سعادت و پيروزي است.
آيت الله مهدوي‌كني يادآور شد: در مسايل علمي و تربيتي بايد واقعيات مد نظر قرار گيرد و در زندگي، بخصوص در مسايل تربيتي و علمي نبايد موهوم و ايده‌آليستي فكر كرد.
وي ادامه داد: اخلاق دو شعبه نفساني و رفتاري دارد كه اصالت با شعبه نفساني است و رفتار، ظاهر اخلاق نفساني است و اين دو مكمل يكديگر هستند.
وي خطاب به طلاب خارجي مركز جهاني علوم اسلامي تأكيد كرد: حركت شما در علم‌آموزي بسيار ارزشمند است. اين افتخار را غنيمت بدانيد و از عشقي كه در سايه انقلاب در ايران پيدا شده كه عده‌اي زندگي خود را وقف كرده‌اند، به نحو احسن استفاده كنيد.

  
نویسنده : محمد سلمان ; ساعت ٩:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٩ آذر ،۱۳۸۳