مسلمانان بايد نسبت به يكديگر خيرخواه باشند

آيت الله مكارم شيرازي پنج‌شنبه در ديدار هشت نفر از شهرداران كلان‌‌شهرهاي ايران از آنان خواستند با بهره‌گيري از عقايد معنوي مردم به سامان‌بخشي زندگي اجتماعي اهتمام ورزند.

ايشان در اين ديدار با قرائت حديثي اظهار داشتند: هر مسلمان بايد به پنج چيز اهتمام بورزد. اول اطاعت اوامر الهي را مد نظر قرار دهد دوم فرمان پيغمبر ـ ص ـ ، سوم عمل به قرآن، چهارم نسبت به امام خود خيرخواهي داشته باشد و پنجم نسبت به تمام مسلمانان خيرخواهي داشته باشد. در غير اين صورت مسلمان نيست.
آيت الله مكارم شيرازي دين اسلام را يك دين اجتماعي برشمردند و تصريح كردند: عبادات اسلامي همه‌اش جنبه اجتماعي دارد. اسلام يك دين مردمي است، عبادت، دستورات و برنامه‌هايش مردمي است و كسي كه با مردم نباشد از مسلمانان نيست.
ايشان اضافه كردند: ما در نظام جمهوري اسلامي بايد براي همه چيز از عقايد معنوي مردم استفاده كنيم و بگوييم اسلام بر نظافت تأكيد دارد و از اين رو بايد از اين منطق اسلامي مردم را براي نظافت، امنيت و نظم تشويق كنيم و شهرداران بايد كار فرهنگي انجام دهند.
اين مرجع تقليد با اشاره به اينكه با وجود مشكلات فراوان دولت به كلان‌شهرهاي ايران كمك مالي نمي‌‌كند، افزود: شنيده‌ام دولت به كلان‌شهرها كمك نمي‌كند و تمام هزينه‌ها بر دوش مردم است. ما با مجلسيان صحبت مي‌كنيم تا قانوني وضع شود كه دولت كمك كند و يك رقم بودجه‌اي براي شهرداري‌ها در نظر بگيرند تا خدمات بهتري به مردم ارائه شود.
ايشان تسهيل كار مراجعان را يكي از مسايل ايجاد رضايت مردم عنوان كردند و گفتند: تلاش كنيد در مراجعه به شهرداري‌ها كار مردم آسان‌تر شود و مجبور به دويدن نشوند، زيرا پيچ و خم‌هاي شهرداري مردم را ناراحت مي‌كند.
استاد دروس خارج حوزه علميه قم، ايران را داراي يك قدرت جهاني ارزيابي كردند و خاطر نشان ساختند: ايران تبديل به يك قدرت شده كه همه روي آن حساب مي‌كنند و بر اين اساس ما هم بايد نقاط آسيب‌پذير داخل خود را از بين ببريم. نقاط آسيب‌پذير همين نارضايتي مردم است كه يكي از آنها شهرداري‌هاست و دشمن مراقب است، مثلاً راديو لندن كه چند روز قبل هيچ مطلبي نداشت بر ضد ايران بگويد گزارش داد 7 كارتن‌خواب در تهران از دنيا رفتند. شهرداري‌ها بايد مراقب باشند تا بهانه به دست دشمن نيافتد.
ايشان يادآور شدند: اگر مي‌خواهيم مفاسد اخلاقي نباشد بايد مكان‌هاي مناسبي براي تفريح در شهر داشته باشيم. ما يك جاي سالم درست مي‌كنيم تا جاي ناسالم را از بين ببريم. اسلام به تفريح و ورزش و جهان‌گردي سالم بسيار تأكيد دارد.

  
نویسنده : محمد سلمان ; ساعت ۸:۱٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۸ آذر ،۱۳۸۳