ساخت فيلم امام موسي صدر در ايران و لبنان

يک مجموعه تلويزيوني درباره زندگي و آثار امام موسي صدر در حال توليد است که لوکيشن‌هاي آن در ايران، لبنان و عراق قرار دارد.

حسين محموديان، کارگردان مجموعه تلويزيوني زندگي امام موسي صدر ضمن بيان اين مطلب گفت:  طرح اوليه اين سريال در سال 1377 در گروه «روايت فتح» ارايه و تصويب شد و ساخت اثر به وسيله محمد فارسي آغاز گرديد. اما پس از مدتي به دليل فعاليت‌هايي ناموفقي که وي براي تغيير در روند ساخت برنامه انجام داد، توليد اين اثر متوقف گرديد. پس از اين از سوي «روايت فتح»، گروه ديگري براي توليد انتخاب شدند که ابراهيم اصغرزاده به عنوان کارگردان گروه و من به عنوان دستيار کارگردان، در آن شروع به فعاليت نموديم. اين فعاليت به ساخت يک فيلم کوتاه مستند به نام ‍»شناسايي يک مرد» منجر شد که در سال 1380  در بيست و دومين سالگرد شهادت امام موسي صدر از شبکه يک سيما به نمايش درآمد.

وي خاطر نشان ساخت:  پس از شهادت اصغرزاده و بررسي‌هاي «روايت فتح» ادامه ساخت اين برنامه به من سپرده شد. با تلفيقي از تصاوير گرفته شده و تصاوير جديدي که حدود 90 درصد آن ضبط شده است و طي چند روز آينده، فيلمبرداري آن به پايان خواهد رسيد، مجموعه‌اي در قالب يک مجموعه  13 قسمتي ارايه خواهد شد. اين مجموعه تلويزيوني که درباره زندگي امام موسي صدر در حال ساخت است و هنوز نام مشخصي براي آن تعيين نشده است، به سه محور کلي زندگي اين شخصيت مبارز مي‌پردازد. زندگي امام موسي صدر از زمان تولد تا لحظه ربوده شدن،  بررسي مسأله ربوده شدن صدر و نيز آثار و برکات حضور اين بزرگوار در لبنان و تأثيرش بر مبارزه عليه ظالمان زمان مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

محموديان درباره لوکيشن‌هاي اين مجموعه توضيح داد: مجموعه به علت پرداخت به سه مقطع از زندگي امام موسي صدر در ايران به عنوان محل تولد و رشد وي و در لبنان به عنوان  محل بروز فعاليت‌هاي اجتماعي و سياسي وي تصويربرداري مي‌شود. البته ما در اين مجموعه به علت پيگيري تأثير صدر در ساير کشورها از جمله عراق، بخش‌هايي از اثر را در اين کشور ضبط خواهيم کرد . اميدواريم اين سريال تابستان امسال و همزمان با سالگرد شهادت وي براي پخش از شبکه يک سيما آماده شود.

لازم به ذکر است با گذشت نزديک به 25 سال از ربوده شدن امام موسي صدر (از سال 1978ميلادي تاکنون) هيچ فيلم  يا مجموعه مستند يا داستاني درخوري در مورد اين رهبر تأثيرگذار شيعه ساخته نشده است.

مجموعه تلويزيوني روايت زندگي امام موسي صدر در 13 قسمت 30 دقيقه‌اي توليد مي‌شود و مؤسسه «روايت فتح» تهيه‌کنندگي اثر را بر عهده دارد.

  
نویسنده : محمد سلمان ; ساعت ٢:۱۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳٠ فروردین ،۱۳۸۳