آيت الله مكارم شيرازي: حوزه و دانشگاه به عنوان مراكز آگاهي همانند مسجد محترمند

آيت الله مكارم شيرازي در ديدار گروهي از اساتيد و دانشجويان دانشگاه‌ها، با ابراز تأسف از اهانت به رييس جمهور در دانشگاه تهران گفتند: حوزه و دانشگاه از مراكز ثقل سياست و بالندگي هستند و به عنوان مراكز علم و آگاهي براي ما مانند مسجد محترمند.
آيت الله مكارم شيرازي گفتند: در 16 آذر و روز دانشجو جرياني در دانشگاه اتفاق افتاد كه احترام و عظمت دانشگاه را زير سؤال برد. به يقين اگر اين گونه كارها تكرار شود، دانشگاه پشتوانه مردمي خود را از دست خواهد داد و مردم با ديده ديگري به دانشگاه خواهند نگريست. ايشان افزودند: رييس جمهور مملكت در حالي كه با نهايت تواضع و ادب به منظور بزرگداشت شهداي دانشجويان به ديدن و تفقد و گفت‌وگو با آنان در مسايل مهم مملكتي رفته بود، گروهي در لباس دانشجو ناسزا و دشنام به او نثار كردند، كاري كه همه جا مايه تنفر و انزجار شد.
آيت الله مكارم شيرازي خاطر نشان كردند: دانشگاه يكي از مراكز ثقل سياست و بالندگي و حيات يك ملت است ما دانشگاه را به عنوان يك مركز علم و دانش و آگاهي مانند مسجد محترم مي‌شمريم همان گونه به حوزه‌هاي علميه همچون مسجد احترام مي‌گذاريم. اين مرجع تقليد تأكيد كردند: مردم انتظار دارند در دانشگاه جز سخنان منطقي و مؤدبانه كه از بالا بودن سطح فكر و انديشه حكايت كند، نشنوند. دشنام و ناسزا در هيچ نقطه از محيط كشور اسلامي جايي ندارد، مخصوصاً در محيط با عظمت دانشگاه. به يقين آنها كه مرتكب چنين كار زشتي شدند گروه اندكي بودند؛ حتي بعضي به ما خبر دادند آنها احتمالاً دانشجو نبوده‌اند. ايشان گفتند: به هر حال اين كار ابهت و قداست دانشگاه و دانشجو و استاد را در افكار عمومي خدشه‌دار كرده است. چه كسي به ميهمان خود ناسزا مي‌گويد و دشنام مي‌دهد؟ اختلاف نظر در مسايل سياسي همه جاي دنيا وجود دارد، بايد با منطق آميخته به ادب و انسانيت به گفت‌و‌گو نشست و قضاوت نهايي با افكار عمومي خواهد بود.
آيت الله مكارم شيرازي در پايان خاطر نشان كردند: به عقيده اينجانب وظيفه اساتيد محترم دانشگاه و اكثريت قريب به اتفاق دانشجويان عزيز و آگاه است كه به نحوي اين جريان را جبران كنند تا آثار منفي آن از افكار مردم برچيده شود و الا هم دانشگاه و دانشگاهيان خسارت مي‌بينند و هم مردم.

  
نویسنده : محمد سلمان ; ساعت ۸:۳۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ آذر ،۱۳۸۳