كارشكني مجدد در پخش برنامه هاي شبكه المنار در فرانسه

تنها يك هفته پس از تبرئه شدن شبكه المنار از اتهامات صهيونيستها ،شوراي عالي صدا و سيماي فرانسه با فشار لابيهاي صهيونيستي خواستار ممنوعيت پخش برنامه‌هاي شبکه خبري المنار متعلق به حزب الله لبنان در اروپا شد.

اين درخواست روز گذشته و به دنبال پخش برنامه‌اي از اين شبکه درباره تلاش رژيم صهيونيستي براي شيوع ويروس ايدز در ميان کشورهاي عربي به دادگستري فرانسه ارائه شد.
اين در حالي است که تنها يک هفته از تبرئه شدن اين شبکه از اتهامات وارده درباره پخش برنامه‌هاي ضد يهود ميگذرد. شوراي عالي صدا و سيماي فرانسه اعلام کرد از اين شبکه به علت شکستن تعهدش مبني بر اينکه دشمني و کينه بين اديان را تحريک نکند، شکايت خواهد کرد.
اين شورا به برنامه‌اي اشاره کرد که هفته گذشته از اين شبکه پخش شد و در آن به تلاش صهيونيست‌ها براي شيوع بيماري‌هاي خطرناک مانند ايدز در ميان کشورهاي عربي اشاره شده است.
المنار يکي از چند شبکه خبري ماهواره‌اي مشهور است که در ميان جمعيت پنج ميليون نفري فرانسه و نيز ساير کشورهاي اروپايي برنامه پخش مي‌کنند.
پاريس از افزايس دين گرايي در بين جوانان مسلمان معترض فرانسوي نگران است. شوراي عالي صدا و سيماي فرانسه در بيانيه‌اي اعلام کرد: اظهارات تحريک آميز اين شبکه مي‌تواند نظم عمومي را برهم بزند و اصول قانون پخش برنامه‌هاي رسانه‌اي نيز در فرانسه هر گونه تحريک و ايجاد زمينه‌هاي خشونت را بويژه بر سر مسائل مذهبي و ملي منع کرده است.
المنار نيز در بيانيه‌اي اعلام کرد به تعهدي که براي توليد و پخش برنامه‌ بدون تعصب و غرض ورزي پايبند است و از اين شورا خواست براي بستن اين شبکه فشار وارد نکند. اين بيانيه افزوده است: شبکه المنار التزام خود را نسبت به تهدش اعلام مي‌کند و از شوراي عالي صدا و سيماي فرانسه مي‌خواهد به توافق انجام شده پايبند بوده، تسليم فشارهاي سياسي نشود.
اتحاديه حفظ حقوق سازمان‌هاي يهودي براي اثبات ضد يهود بودن المنار در برخي مناطق عمومي در پاريس قطعه‌‌هايي از برنامه‌هاي اين شبکه را پخش مي‌کند.
شوراي عالي صدا و سيماي فرانسه در مرداد ماه المنار را به علت پخش برنامه‌اي به نام پراکندگي يهود به دادگاه کشاند. اين برنامه مستندي بود درباره توطئه صهيونيسم براي تسلط بر جهان و موجب اعتراض برخي يهوديان فرانسه شد. اين پرونده به اين دليل در حوزه قضايي فرانسه طرح مي‌شود که شبکه المنار از ماهواره اين کشور براي پخش برنامه‌هاي خود در سطح اروپا استفاده مي‌کند. در آن زمان دادگاه اين شبکه را ملزم به گرفتن مجوز براي پخش برنامه‌هاي خود کرد و المنار نيز براي گرفتن مجوز اقدام کرد. هم اکنون همان دادگاه بايد به شکايت جديد رسيدگي کند.
اين شورا به توافق‌نامه‌اي اشاره کرد که جمعه گذشته با المنار امضا کرده است و در آن ليستي از برنامه‌هاي تعصب آميز آمده که المنار به آن ملتزم شده است.
امريکا و انگليس جنبش مقاومت اسلامي حزب الله لبنان را به عنوان يک گروه تروريستي طبقه بندي کرده‌اند، اما فرانسه تا کنون اين طبقه بندي را نپذيرفته است. مقاومت حزب الله در سال 2000 م. باعث شد نيروهاي اشغالگر صهيونيستي پس از 22 سال از مناطق اشغالي جنوب لبنان عقب نشيني کنند.

  
نویسنده : محمد سلمان ; ساعت ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٢ آذر ،۱۳۸۳