/همايشهای حوزوی/چهارمين نشست اطلاعات و ارتباطات با موضوع كتابخانه ديجيتالی

چهارمين نشست اطلاعات و ارتباطات با موضوع كتابخانه ديجيتال روز پنج‌شنبه با حضور اساتيد حوزه و دانشگاه در سالن اجتماعات دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه‌ قم برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمين محمدتقي سبحاني، معاون پژوهشي دفتر تبليغات اسلامي در گفت‌وگوي اختصاصي با پايگاه اطلاع‌رساني رسا گفت: اين دفتر براي بالا بردن سطح اطلاعات و آگاهي‌هاي مخاطبين در حوزه اطلاع‌رساني سلسله نشست‌هايي را برگزار مي‌كند. بحث اطلاع‌رساني و فن‌آوري ارتباطات از بحث‌هاي جدي امروز دنياست و حوزه علميه قم در سال‌هاي اخير يكي از پيشگامان اين عرصه بوده است و دستاورد‌هاي خوبي نيز داشته است.
معاون پژوهشي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم تصريح كرد: مشكل اصلي ما اين است كه دانش و اطلاعات كارگزاران اين بخش متناسب با پيشرفت‌هاي اين فن‌آوري در سطح جهان نيست و به دليل نو بودن اين عرصه ما نيازمنديم تا از طريق اطلاع‌رساني دقيق و از آخرين اطلاعات و دستاوردهاي اين حوزه اطلاع‌ يابيم و در اختيار كارشناسان قرار دهيم. براي همين منظور دبير‌خانه‌اي در معاونت پژوهشي دفتر ايجاد شده كه چند اقدام مهم را در زمينه فرهنگ‌سازي آموزش انجام دهد.
وي ادامه داد: يكي از اقدامات دبيرخانه تشكيل همين نشست‌ها است كه از موضوعات نزديك به رسالت‌هاي حوزه علميه آغاز كرديم و به تدريج به طرف تخصصي‌ كردن موضوعات پيش مي‌رويم. كاربري‌هاي فن‌آوري‌هاي جديد ارتباطي در حوزه دين، مباحث حقوق و اخلاقي اينترنت، بحث كتاب ديجيتال، بانك‌هاي تخصصي، آموزش‌هاي مجازي و همين طور مديريت ارتباطات از موضوعاتي است كه به صورت مشخص در دستور كار قرار دارد. حجت الاسلام والمسلمين سبحاني افزود: در كنار اين نشست‌ها، همايش‌هاي يك روزه‌اي را ترتيب داده‌ايم كه موضوعات اصلي را به صورت تخصصي دنبال مي‌كنيم. محور ديگري كه دبيرخانه پي‌گيري مي‌كند ‌برگزاري دوره‌هاي آموزشي حوزه اطلاع‌رساني جديد‌ (IT) است، هماهنگي اوليه صورت گرفته و دوره كوتاه و بلند مدت در اين زمينه برگزار خواهد شد.
حجت الاسلام والمسلمين سبحاني با اشاره به برگزاري چهارمين نشست اطلاعات و ارتباطات با موضوع كتابخانه ديجيتال خاطر نشان كرد: چهارمين نشست اطلاعات و ارتباطات (ICT) كه كاربرد آن در حوزه‌هاي علميه را بررسي مي‌‌كند با موضوع كتابخانه ديجيتال و نقش آن در پيشرفت تحقيقات علوم انساني و علوم ديني است. عرصه فعاليت‌هاي گذشته كه به صورت دستي و در فضاي فيزيكي انجام مي‌شد با رشد تكنولوژي جديد به صورت فني و در فضاي مجازي انجام مي‌شود و يكي از اين زمينه‌ها كتابخانه است. ما در گذشته براي تأسيس يك كتابخانه نيازمند يك فضاي گسترده بوديم، جايي كه محقق در آن حضور پيدا كند و با امكانات لازم و يك فرصت زياد بتواند از پتانسيل‌هاي كتاب بهره‌مند شود. امروز با پيشرفت تكنولوژي اطلاعات و ارتباطات فضايي ايجاد شده است كه كتابخانه در فضاي مجازي و نرم‌افزاري تعريف مي‌شود. به اين معنا كه كتاب از شكل مكتوب و فيزيكي خارج مي‌شود، ميليون‌ها نسخه كتاب را در يك فضاي كوچك گردآوري مي‌گردد. علاوه بر آن دسترسي مخاطبين به كتابخانه را بسيار تسريع مي‌كند.
وي با بيان اينكه خدمات كتابخانه‌اي هم در دنيا و كشور ما از طريق شبكه در حال گسترش است، ادامه داد: در كتابخانه‌هاي سنتي امكان انجام برخي از كارها مانند جست‌وجو‌هاي دقيق و تخصصي وجود ندارد كه مي‌توانيم از طريق شبكه، به راحتي انبوهي از منابع را جست‌وجو كنيم. از خدمات ديگري كه كتابخانه‌هاي ديجيتال در اختيار كاربران قرار مي‌دهد اين است كه خدمات موجود در كتابخانه سنتي را از طريق شبكه اطلاع‌رساني ارائه مي‌كنند مانند فهرست‌بندي كتاب‌ها، رزرو كتاب، امانت، مشورت و كارهاي پژوهشي. همچنين در صدد هستيم اشتراك كتابخانه‌هاي ديجيتال دنيا را فراهم كرده و در اختيار محققان حوزه قرار دهيم.

  
نویسنده : محمد سلمان ; ساعت ٤:٥٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ آذر ،۱۳۸۳