مراجع عراق نسبت به حاشيه راندن شيعه در عرصه سياسي هشدار دادند

ابراهيم الجعفري معاون رئيس‌جمهور عراق در تماس‌هايي كه با مراجع معظم تقليد عراق داشت آنها را در جريان اوضاع سياسي عراق بويژه آنچه مربوط به اكثريت شيعه مي‌باشد، قرار داد.

به گزارش پايگاه خبري عراق وي همچنين تأكيد كرد كه حكومت عراق سعي دارد نقش شيعه را در جريانات سياسي كم كرده و آنها را از اين جريانات دور نگه دارد. در حالي كه به كردها قدرت سياسي بيشتري داده است و توجه بعثي‌ها و مسئولين سابق عراق را با دادن مناصب مهم جلب كرده‌اند تا در عمليات‌هاي مسلحانه در فلوجه و سامرا و موصل و بعقوبه با آنها همكاري كنند.
در اين تماس همچنين مراجع تقليد جعفري را از اتخاذ مواضعي كه در به حاشيه راندن شيعه كمك كند، برحذر داشتند و با اشاره به حوادث گذشته مانند قانون اداره دولت موقت و تشكيل حكومت موقت و كنفرانس ملي عراق كه در آنها نقش اكثريت شيعه ناديده شده است، خواستار عدم مشاركت جعفري در اين گونه تصميم گيري‌ها شدند.
از سوي ديگر، خبرگزاري‌ها از ناراحتي علاوي از سفر اخير جعفري به ايران خبر دادند. در عين حال رهبران بزرگ ديني نگراني خود را از تلاش در جهت به حاشيه راندن شيعه در عرصه سياسي عراق ابراز داشته‌اند. اين تلاش كه از سوي ايالات متحده صورت مي‌گيرد به طور مشخص در كنفرانس ملي عراق كه اكثريت آن را كردها و لائيك‌ها در اختيار گرفته‌اند، ديده مي‌شود.
همچنين اعلام نزديكي علاوي با كردها به اندازه‌اي بوده كه باعث نگراني برخي اعضاي حزب الدعوه شده اما اين اعضا به دستور رياست حزب اجازه هيچ اعتراضي براي حفظ وحدت ندارند.

  
نویسنده : محمد سلمان ; ساعت ٩:۳٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳٠ شهریور ،۱۳۸۳