دكتر توكلي ، نماينده مجلس هفتم: مجلس نيازمند نظارت عمومي است

نماينده مجلس شوراي اسلامي شنبه شب در همايش جامعه انجمن‌هاي اسلامي اصناف قم خواستار نظارت عموم مردم بر عملكرد مجلس نمايندگان شد و تصريح كرد: مردم بايد دائماً به كار ما نظارت كنند و اگر حرف و عمل ما با يكديگر سازگار نيست ما را مآخذه كنند زيرا اگر مردم ما را كنترل نكنند، امكان خطا وجود دارد.
احمد توكلي در اين همايش با بيان آسيب‌شناسي مجالس گذشته اظهار داشت: چند عيب گريبان مجالس گذشته را گرفته بود و در اين خصوص تفاوتي هم بين مجالس دوره چهارم، پنجم و ششم وجود نداشت. عيب اول اين بود كه نگاه به مسائل مهم كشور به جاي اينكه به ديد كارشناسي باشد، نگاهي سطحي بود و نتيجه اين برخود ايجاد گره‌هاي متعدد در امر بود. عيب دوم به جاي اينكه مسائل ملي ديده شود، منطقه‌اي ديده شد و گرايش‌هاي استاني و حوزه‌اي بسياري از اوقات مانع از كار كردن مجلس شد و مشكل سوم جناحي عمل كردن نمايندگان بود زيرا ما يك كار سياسي داريم و يك سياست كاري.
وي در ادامه با اشاره به برنامه چهارم توسعه كشور خاطر نشان ساخت: اين برنامه را مجلس هفتم با زحمت فراوان به مجلس برگرداند يك چيز بسيار مهم و تعيين كننده بود زيرا بعضي از بندهاي آن واقعاً براي ملت ايران خطرساز بود و مهمترين قانون كشور را كه بايد زمينه ثبات همه اقتصاد و سياست را تأمين كند 112 مورد قانون اساسي را نقض مي‌كرد.
رئيس سازمان پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي يكي از طرح‌هايي را كه مورد تأكيد مجلس هفتم مي‌باشد را تثبيت قيمت كالا و خدمات دولتي دانست و گفت: بعضي از كالاها و خدمات كه تأثير فراواني در جامعه دارند مانند سوخت كه در حال بررسي است.
وي در خصوص نحوه ارتباط مجلس شوراي اسلامي با دولت افزود: اكثر نمايندگان با دولت صحبت كردند و عنوان شد چون خدمت به مردم جز از راه دولت امكان‌پذير نيست و دولت هم سال آخر مسئوليتش را هم سپري مي‌كند تلاش داريم هر دو قوه بيشتر به مردم خدمت كنيم و بنا نداريم وقتمان صرف كشمكش شود و انصافاً مجلس هم با بي‌ميلي اين كار را انجام داده است زيرا از طرف دولت محبتي در اين زمينه احساس نشد.
احمد توكلي استيضاح وزير راه را مد نظر قرار داد و يادآور شد: مجلس از انتخابات دلخوري‌هاي زيادي دارد و از نظر سياست و نقطه‌ نظرات با دولت مخالف است و سعي مي‌كند كنترل شده اقدام كند و گره از كار مردم بگشايد لذا مجلس با وزارت كشور بيش از ديگران مشكل دارد، ولي مجلس خود را مهار كرده و سراغ يك وزارتخانه‌اي رفته است كه به دليل مسائل مهمي اين چند ماه، فضاي عمومي مجلس در جهت استيضاح آقاي خرم است در فراكسيون اكثريت با رأي قاطع همه بر استيضاح رأي داده‌اند با اين وجود راه را نبسته‌اند و مي‌گويند اگر وزير مسائل مهم را كه قدرت جبران دارد جبران كند راهي است كه استيضاح نشود.
وي ادامه داد: ما به دنبال اصلاح هستيم، استيضاح طريقيت دارد، نه موضوعيت، اگر اصلاح از طريق ديگر امكان‌پذير باشد مشكلي نداريم البته بعضي از اصلاحات ممكن نيست مثل يك ميليارد توماني كه صرف افتتاح فرودگاه امام خميني ـ ره ـ شد كه بر نمي‌گردد.
منبع: رسانيوز

  
نویسنده : محمد سلمان ; ساعت ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٦ شهریور ،۱۳۸۳