آيت الله العظمی فاضل لنكراني: آزادي مطلق در هيچ مكتبي پذيرفته شده نيست

آيت الله العظمی شيخ محمد فاضل لنكراني در ديدار جمعي از دختران دانشجوي زابل، آزادي را داراي حد و انداز‌ه‌اي دانست كه حد آن در اسلام كاملاً مشخص شده است.

ايشان در اين ديدار انقلاب اسلامي را نعمت و منتي الهي برشمردند و با اشاره به اهميت و ويژگي خاص اين انقلاب براي بانوان تصريح كردند: براي شما اين انقلاب از اهميت ويژه‌اي برخوردار است زيرا طاغوت، به طوري كه من خودم هم درك كردم، در مقام اين بود كه شما زن‌ها را از مقام شامخ انسانيت تنزل بدهد تا برساند به مقام حيوانيت؛ آن هم در قالب آزادي و بي بندوباري و در قالب اينكه در عصر تكامل علم و پيشرفت علوم، انسان بايد آزاد باشد. آزادي خوب است، ما هم خيلي دم از آزادي مي‌زنيم ولي آزادي مطلق در هيچ جاي جهان و در هيچ مكتب اعتقادي پذيرفتن نيست.
آيت الله فاضل لنكراني ادامه دادند: آزادي حد دارد و بهترين حدش براي ما كه معتقد به اسلام هستيم، آزادي در چارچوب دين است. يعني آنچه را كه اسلام براي زن‌ها تجويز كرد، ما آن را رعايت كنيم و در اين حد آزادي داشته باشيم. اگر خداي نكرده حكومت طاغوت چند سال ديگر ادامه پيدا مي‌كرد، ديگر در اين كشور هيچ اثري از اسلام و دين و قرآن و روحانيت ديده نمي‌شد. پس چون شما خانم‌ها از اين انقلاب سهم بيشتري داريد بايد ارزش اين انقلاب را بدانيد.
استاد دروس خارج حوزه علميه قم علوم ائمه را خدادادي و الهي دانسته و اظهار داشت: شما خواهران در استاني زندگي مي‌كنيد كه در برابر عقايد مخالفان قرار داريد و نياز است مسائلي را بگويم تا اگر وقت مطالعه را نداريد بتوانيد جواب آن را بدهيد و آن اين است كه اين دوازده امام، پيش هيچ استادي زانوي شاگردي نزدند. اينها پيش هيچ كس ولو يك روز هم درس نخوانده‌اند، اين مسئله مسلمي بوده و تاريخ شهادت به اين مطلب مي‌دهد.
ايشان اضافه كردند: ائمه از كسي نظريه‌اي نگرفتند و علم نياموختند. در عين اينكه شاگرد كسي نبودند و پيش كسي درس نخواندند، مي‌بينيم در تمام مسائل مورد نياز جامعه نظر دادند، آن هم بالاترين نظر‌ها. آيا در تمام دنيا غير از انبيا كه حساب خاصي دارند، مي‌توانيم يك نفر با اين شاخص‌ها پيدا كنيم؟ حال بگذريم از آنهايي كه در ابتداي زندگي و كودكي كه امامت رسيدند.
منبع:افق حوزه

 

  
نویسنده : محمد سلمان ; ساعت ۱٠:۳٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ شهریور ،۱۳۸۳