فضيلت رجب از حجت الاسلام عليرضا پناهيان

در کنار تمام تلاش‌هاى روزمره زندگى، به شب رساندن تمام روزها و به پايان رساندن تمام هفته‌ها، ماه‌ها و فصل‌ها، پرودگار جهان، فصلى ديگر را براى اصلى‌ترين غايت خلقت بشر، برگزيده است. فصلى با سه ماه رجب، شعبان و رمضان، فصلى است که ميان تمام فصول سال، براى تمرين صعود قله‌هاى بندگى و عبادت قرار داده شده است و ما اکنون روزهاى نخست اولين ماه فصل عبادت و تمرين بندگى را آغاز مى‌کنيم.
ماه رجب، بهترين فرصت براى آمادگى براى بهره‌بردارى مناسب و مفيد از ماه رمضان و خصوصا شبهاى قدر است به ين صورت که خداى متعال، اين ماه و ماه شعبان را براى آماده‌سازى بندگان خود، براى حضور واقعى و کسب توفيق بيشتر در ميهمانى خصوصى ماه رمضان، قرار داده است.
خداوند متعال، بيشترين اعياد مذهبى را در اين سه ماه (رجب، شعبان و رمضان) قرار داده است و اين، موجب تقويت روحيه مؤمنان آن هم با وصف شادى است.
عبوديتى که در اين فصل صورت مى‌گيرد، نه از سر بيچارگى و درماندگى از لحاظ مادى است، بلکه ميزان قوت عبوديت در اين ماه، به جهت ميزان برخوردارى افراد از نعمت معنويت و قرب خداى متعال است.
بسيار توصيه مى‌شود که مؤمنان اين روزهاى گرانقدر را با مراقبت بيشترى از نظر دقت در گفتار و رفتار و کردار خود سپرى کنند که اين، موجب تکامل روح و تقويت ايمان انسان خواهد شد.
دو روز بزرگ نيز در اين ماه وجود دارد که يکى از اين روزها، سيزدهم رجب، روز ميلاد حضرت اميرالمؤمنين(ع) و ديگرى بيست‌وهفتم ماه رجب، روز گرانقدر بعثت نبى مکرم اسلام(ص) است. وقوع اين دو واقعه مهم در تاريخ اسلام، در اين ماه مى‌تواند به اين نحو تعبير شود که ماهى براى بعثت پيامبر(ص) انتخاب شده است که در آن ماه، ولادت على(ع) صورت گرفته است، يعنى همان‌طور که از آيه شريفه «اليوم اکملت لکم دينکم» برمى‌آيد، تکميل بعثت با ولادت اميرالمؤنين(ع) صورت گرفته است.
در احاديث شريفى که از ائمه معصومين(ع) و پيامبر اکرم(ص) رسيده، ماه رجب به عنوان مقدمه حضور در ماه رمضان معرفى شده است به اين معنى که مراقبت بر اعمال اين ماه، سرعت پيشرفت انسان را در ماه رمضان بيشتر مى‌کند.
رجب در روايات معصومين، نام نهرى از نهرهاى بهشت عنوان شده است كه آب آن، از شير، سفيدتر و از عسل، شيرين‌تر است.
روزه و طلب استغفار در اين ماه، از بهترين اعمالى است که به آن سفارش زيادى شده است به نحوى که در حديث شريف امام صادق(ع)، از پيامبر اکرم(ص) نقل شده است که «رجب، ماه استغفار امت من است».
مسأله مهمى که هم مؤمنان و هم مبلغان بزرگوار فقه اهل بيت(ع) بايد توجه خاصى به آن داشته باشند جهت‌دهى صحيح به برنامه‌هاى مذهبى موجود در اين ماه است. فرصت‌هاى زيادى مانند مراسم ولادت‌ها و شهادت‌هاى ائمه و همين‌طور بعث پيامبر(ص) در اين ماه وجود دارد که سخنرانان و مديحه‌سرايان بايد توجه داشته باشند در برگزارى اين مراسم‌ها، محوريت نيايش و بندگى و خودسازى را فراموش نکنند.
بهره گرفتن از ولايت ائمه، يعنى اطاعت دستورات ايشان ، انسان را در خودسازى و توفيق در عبادت موفق مى‌گرداند، به همين دليل زيارت امام حسين(ع) هم در اين ماه خصوصا در نيمه ماه رجب به شدت توصيه شده است که مؤمنان از دور و نزديک مى‌توانند اين عمل گرانقدر را انجام دهند.

 

  
نویسنده : محمد سلمان ; ساعت ٩:٠۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٥ شهریور ،۱۳۸۳