مدير حوزه علميه قم: حضرت زهرا ـ س ـ براي تمام جوامع بشري الگويي متعالي است

حجت الاسلام والمسلمين حسيني بوشهري روز شنبه به مناسبت جشن ولادت حضرت زهرا ـ س ـ در دفتر رهبر معظم انقلاب در قم، با اشاره به نياز فطري انسان‌ها بر الگوگيري گفت: حضرت زهرا ـ س ـ نه تنها براي زنان بلكه براي تمام جوامع بشري الگويي نمونه و متعالي است.
وي با بيان ضرورت و اهميت الگوبرداري اظهار داشت: مسئله الگوگيري در زندگي از مسائل مهم حيات بشر است. الگو همان معيار و نمونة متعالي است كه ديگران خود را با آن مورد سنجش قرار مي‌دهند تا بتوانند در وادي كمال و ترقي و تكامل قرار گيرند. در دنياي امروزي كه در آن زندگي مي‌كنيم وجود الگو تحت عنوان استاندارد جهاني براي سلامت مصنوعات، امري پذيرفته شده است كه در واقع الگو براي ساخته‌هاي دست بشري است انسان كه گل سر سبد عالم هستي است و جايگاهي برتر از همه اشياء و موجودات دارد نيازمند الگو، معيار و اسوه زندگي است.
استاد حوزه علميه قم با اشاره به اينكه مي‌بايست در انتخاب الگوي مناسب دقت شود، گفت: نفس الگوخواهي در زندگي بشر در عين حالي كه امري پسنديده است در پاره‌اي از مواقع مي‌تواند آثار زيانباري نيز داشته باشد زيرا در بعضي موارد ديده مي‌شود الگوپذيري غير مناسب نه تنها مسير كمال را هموار نمي‌سازد بلكه انسان را به سياهچال بدبختي مي‌كشاند و سخن اساسي اين است كه اصل الگوخواهي و الگوپذيري يك اصل مسلم است و سخن اصلي در مصاديق الگوها است.
حجت الاسلام والمسلمين حسيني بوشهري حديثي از پيامبر ـ ص ـ را مد نظر قرار داده و تصريح كرد: حضرت علي ـ ع ـ و همسرش و فرزندان آنها بهترين الگو هستند و كساني كه راه، مشي و مسير آنها را پيش بگيرند بر اساس فرمايش نبي گرامي اسلام به عنوان يك امر تضميني به راست هدايت شده‌اند.
وي اضافه كرد: در جامعه امروز ما حضرت زهرا ـ س ـ مي‌تواند به عنوان الگوي رفتاري ما باشد و نه تنها براي زنان بلكه براي بشريت در تمام نقاط دنيا از دورترين نقطة آسيا تا دورترين نقطة امريكا و اروپا الگو است و وجود ايشان يك اقيانوس ژرفايي از علم و معرفت و كمال است. علاوه بر فضايل اكتسابي حضرت زهرا ـ س ـ مانند آن كه در دامن رسول الله بزرگ شده است، برخوردار از يكسري فضايل ذاتي است. و به اتفاق نظر علما و مفسرين آية تطهير، مباهله، مودت و ابرار همه در شأن حضرت فاطمه ـ س ـ است.

  
نویسنده : محمد سلمان ; ساعت ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٠ امرداد ،۱۳۸۳