مدير حوزه علميه قم: حوزه‌هاي علميه پناهگاه مردم هستند

حجت الاسلام والمسلمين حسيني بوشهري در ديدار جمعي از طلاب پاكستاني، حوزه‌هاي علميه را پناهگاه مردم و امن‌ترين و بهترين مرجع فراگيري علوم اسلامي براي مردم دانست.

مدير حوزه علميه قم در اين ديدار با اشاره به وظايف مدارس علوم ديني در زمان غيبت امام ـ عج ـ تصريح كرد: ما چون مسلمان هستيم، وظيفه داريم با مسائل اسلامي آشنا شويم اما مسلماً همه افراد جامعه اين امكان و فرصت را ندارند كه نسبت به مسائل ديني و معارف ديني تخصص پيدا كنند. وي ادامه داد: بعد از زمان غيبت معصوم ـ ع ـ يعني در زماني كه من و شما در آن هستيم و زندگي مي‌كنيم اين وظيفه پيامبر و ائمه ـ عليهم‌السلام ـ به عالمان دين منتقل شده است. از اين رو حوزه‌هاي علميه پناهگاه مردم و امن‌ترين و بهترين مرجع فراگيري علوم اسلامي است زيرا كساني كه در حوزه‌هاي علميه هستند بر محور كتاب و سنت وارد مسائل ديني مي‌شوند ولي افراد ديگر گرچه ممكن است بوسيله اشخاصي با دين آشنا شوند ولي روزي هم امكان دارد بوسيله اشخاصي ديگر از دين جدا گردند. استاد حوزه علميه قم فراگيري و شناسايي مسائل ديني و انتقال اين گونه مسائل به جامعه و اداره يك حكومت در قالب معارف ديني را وظيفه و مأموريت حوزه‌هاي علميه ذكر نمود و با اشاره به حديثي از امام رضا ـ ع ـ افزود: آن حضرت مي‌فرمايند: كساني مي‌توانند با مكتب ما آشنا شوند كه اولاً با علوم ما آشنا شوند ثانياً به مردم منتقل كنند. سپس حضرت ـ ع ـ مي‌فرمايند شما نگران نباشيد، مردم از فطرت پاكي برخوردارند. اگر زيبايي‌هاي كلام ما (اهل بيت) را بدانند خود به خود به دنبال ما راه مي‌افتند.
حجت الاسلام والمسلمين حسيني بوشهري بر تحكيم رابطه جوانان و دانشجويان با حوزه‌ها تأكيد كرد و گفت: تحرك و پويايي و نشاط و شادابي ويژه شما جوانان است و مي‌توانيد در صحنه‌هاي مختلف حضور پيدا كنيد و علما هم مي‌توانند پشتوانه حركت فكري شما باشند. اگر شما كنار علما قرار گيريد، آن اهداف بلند مكتب، چه در پاكستان و چه در هر نقطه عالم، توسط شما و روحانيت به ثمر خواهد رسيد. وي با تأكيد بر گسترش فرهنگ شيعي در دانشگاه‌هاي كشورهاي مسلمان، به لزوم تأمل در آثار شهيد مطهري ـ ره ـ براي گسترش سريع اين فرهنگ اشاره كرد و يادآور شد: رهبر معظم انقلاب اسلامي در چند روز گذشته با تأكيد، نسبت به كتاب‌هاي شهيد مطهري عنايت ويژه‌اي داشتند. توجه من اين است كه آنچه در توان خود داريد در آثار شهيد مطهري تأمل و تفكر كنيد. يكي از كارهاي عظيم و بلندي كه شما امروز داريد نشر اهداف بلند شهيد مطهري است. مدير حوزه علميه قم خاطر نشان كرد: امروز، روز بيداري انسان‌ها است. گرايش به دين و گرايش به اسلام و تشيع در اوج است. هم وظيفه روحانيت سنگين است و هم وظيفه شما پيروان اهل بيت ـ ع ـ و دانشجويان و اساتيد دانشگاه‌ها و ديگران؛ ما بايد به وظيفه اخلاقي و ديني و ملي خود عمل كنيم تا زمينه براي ظهور حضرت ولي عصر ـ عج ـ آماده شود.
در پايان اين ديدار، يكي از برادران پاكستاني گزارشي از فعاليت شيعيان در پاكستان ارائه نمود.

  
نویسنده : محمد سلمان ; ساعت ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۸ امرداد ،۱۳۸۳