اتحاد شيعه و سنی در عراق: علماي اهل تسنن عراق به ديدار آيت الله سيستاني رفتند

آيت الله سيستاني، در ديدار جداگانه گروهي از اتحاديه علماي كردستان و هيئت علماي مسلمين، بزرگترين نهاد سني در عراق را به حضور پذيرفت.
آيت الله سيستاني در ديدار اعضاي هيئت علماي مسلمين در منزل ايشان در نجف اشرف بر ضرورت مبارزه و مقابله با فعاليتهاي گروههاي افراطي و تندرو در عراق تأكيد كرد و خواستار وحدت و يگانگي بين قبايل، طايفه‌ها و همه نيروهاي ملت عراق شد.
اين مرجع ديني از تمامي گروهها و نيروهاي فعال در عراق خواست تا عمليات مسلحانه و تروريستي و قتل و كشتار شهروندان را كنار بگذارند و تلاشهاي خود را جهت رفع اختلافها و سازندگي عراق گسترش دهند.
آيت الله سيستاني تأكيد كرد: ما همه عراقي هستيم كه علقه‌هاي ديني، تاريخي و ملي ما را به يكديگر پيوند مي‌دهد.
گروهي از اتحاديه علماي كردستان در ديدار با آيت الله سيستاني مسئله سرزمينهاي متعلق به كردها در كركوك را كه رژيم صدام آنها را مصادره و به عربها واگذار كرده بود، مطرح كردند و با ارائه يادداشتي كه 1292 تن از صاحبان آن اراضي، آن را امضا كرده بودند، خواستار بازگشت آنها به مالكان قانوني شدند.
اين گروه از آيت الله سيستاني تقاضا كردند تا نسبت به احقاق حقوق كردها در عراق اقدام شود و هيچ حقي از كردنشينان پايمال نگردد.
محمد عبدالحكيم جمجمالي كه رياست اين گروه را بر عهده داشت. برخي مشكلات و مسائل كردها را در اين ديدار مطرح كرده و ضمن درخواست كمك از آيت الله سيستاني براي حل شدن آنها تلاشهاي ايشان در جهت وحدت بين صفوف ملت عراق را ستود.
آيت الله سيستاني در اين ديدار ضمن تأكيد بر ضرورت بازگشت هرچه سريع‌تر املاك و زمينهاي مصادر شده به مالكان حقيقي و قانوني آنها تصريح كرد: اين امر بايد از طريق دادگاههاي قانوني و داراي صلاحيت انجام شود و براي احقاق حقوق بايد راه احسان و مدارا را در پيش گرفت و از هرگونه اعمال زور و خشونتي پرهيز كرد.

  
نویسنده : محمد سلمان ; ساعت ۳:٠٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ تیر ،۱۳۸۳