دستگاه قضايي از فارغ‌التحصيلان مركز تخصصي قضاي حوزه علميه قم استفاده می کند

معاون آموزش و تحقيقات قوه قضاييه ضمن اعلام اولويتهاي اين قوه در آغاز دوره جديد رياست آيت الله هاشمي شاهرودي گفت: ايجاد زمينه‌هاي مشاركت فعال مردم و احياي شوراهاي حل اختلاف و تخصصي نمودن محاكم و وكالت‌ها از جمله اولويتهاي كاري قوه قضاييه مي‌باشد.معاون آموزش و تحقيقات قوه قضاييه ابراز اميدواري كرد با نظارت و ارزيابي مستمر و اصلاحات ساختاري تشكيلات قوه قضاييه، ضمن كاهش پرونده‌هاي ورودي به اين قوه ميزان رضايت و اعتماد مردم از قوه قضاييه افزايش يابد.
حجت الاسلام جواهري افزود: بحث پيش‌گيري از وقوع جرم با فرهنگ‌سازي در جامعه و پس از آن عدم نگاه مجرمانه به همه تخلفات صورت گرفته در جامعه نكته مهمي است كه نياز توجه بيشتري دارد.
وي در ادامه با ارائه گزارشي از فعاليتهاي مركز آموزش و تحقيقات قوه قضاييه گفت: سعي داريم با استفاده از روشهاي علمي و تكنولوژي روز در كشف جرايم با توجه به مباني شرعي و فقهي به افزايش كارآيي دستگاه قضايي كمك كنيم.
معاون آموزش و تحقيقات قوه قضاييه با تأكيد بر لزوم افزايش آگاهيهاي عمومي درباره فعاليتهاي اين قوه گفت: مصوبه‌اي در مجمع تشخيص مصلحت نظام مبني بر افزايش آگاهي‌هاي عمومي تصويب شده و به تأييد رهبر معظم انقلاب رسيده است كه در آينده نزديك به اجرا گذاشته خواهد شد.
وي توزيع جزوه‌هاي آموزشي و تقويت واحدهاي ارشاد و معاضدت قضايي را از ديگر برنامه‌هاي قوه قضاييه در جهت افزايش آگاهي‌هاي عمومي برشمرد و گفت: در اين زمينه از حوزه معاونت آموزشي سايت اينترنتي و «صداي مشاوره ملي» راه‌اندازي شده است و با تبليغات وسيع در مطبوعات و برنامه‌هاي راديو و تلويزيون و طرح بحثهاي كارشناسي در رسانه‌هاي سعي مي‌كنيم اطلاع‌رساني دقيقي در سطح جامعه داشته باشيم.
وي در پاسخ به اين سؤال كه چه برنامه‌هايي براي جذب و تربيت قضات مجتهد در نظر داريد، گفت: اين مسئوليت به عهده حوزه‌هاي علميه است و دستگاه قضايي در راستاي كيفي شدن بيشتر نيروها از فارغ‌التحصيلان مقطع كارشناسي‌ارشد و مركز تخصصي قضاي حوزه علميه قم در نظر دارد استفاده كند و علاوه بر آن بر اساس تأكيدات رهبر معظم انقلاب اسلامي سعي مي‌كنيم نخبگان جامعه را در همين زمينه جذب قوه قضاييه كنيم.

  
نویسنده : محمد سلمان ; ساعت ۱:۱۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ تیر ،۱۳۸۳