به دنبال تذكرات مراجع تقليد : مخالفت مجلس با روش غير عادلانه اخذ و صرف ماليات

حجت الاسلام حجازي نماينده خوي در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به تذكرات مراجع تقليد درباره روش نادرست اخذ و صرف ماليات در كشور گفت: بنده با اين نوع سيستم حاكم بر دستگاه مالياتي كشور مخالفم زيرا به علت عدم برنامه‌ريزي دقيق در اخذ ماليات عدالت رعايت نمي‌شود.
حجت الاسلام حجازي در گفت‌وگوي اختصاصي با پايگاه اطلاع‌رساني رسا گفت: در كشور ما، افرادي كه در سطوح بسيار بالا معاملات ميلياردي انجام مي‌دهند، خود را از طرق مختلف از پرداخت ماليات معاف مي‌كنند ولي در معاملاتي كه در سطوح بسيار پايين انجام مي‌شود و گاهي سرمايه اصلي معامله به شكل قرض است، دقيقاً تعرفه‌هاي مالياتي اعمال مي‌شود كه اين رويه به هيچ وجه به نفع نظام اقتصادي كشور نمي‌باشد.
وي اصلاح و رسيدگي به قانون مالياتي كشور را مهم ارزيابي كرد و گفت: اگرچه بررسي برنامه‌هاي جديد در مجلس هفتم آغاز نشده است و در حال رسيدگي به برنامه‌هاي معوقه دوره قبلي مجلس هستيم اما اميدوارم طرح اصلاح قانون اخذ ماليات در كميسيون تلفيق مطرح شده، به شكل طرح دو فوريتي به مجلس ارائه ‌شود.
عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس افزود: درصد اختصاص بودجه به مناطق مختلف كشور كه منبع اصلي آن مالياتهايي است كه از مردم گرفته مي‌شود به هيچ وجه عادلانه نيست. در موارد زيادي مشاهده شده است كه مالياتي كه در شهرستانها گرفته مي‌شود براي عمران و آبادي همان شهر صرف نمي‌شود و به تهران منتقل مي‌شود.
وي در پايان ابراز اميدواري كرد با برنامه‌ريزي دقيق، مؤديان مالياتي دقت نظر بيشتري در اخذ و صرف ماليات داشته باشند و در صرف مالياتها، مناطق محروم را در اولويت قرار دهند.

  
نویسنده : محمد سلمان ; ساعت ٩:۱٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ تیر ،۱۳۸۳