انتقاد آيت الله العظمی ناصر مكارم شيرازی از ريخت و پاش در ادارات دولتی

آيت الله العظمی ناصر مكارم شيرازی چهارشنبه شب در ديدار رييس و معاونين سازمان امور مالياتی كشور با اشاره به هزينه سرسام‌آور دكوراسيون اتاق يكی از وزاری هيئت دولت، آن را موجب دلسردی مردم از پرداخت ماليات ارزيابی كردند.
استاد دروس خارج حوزه علميه قم ريخت و پاشهای صورت گرفته توسط ادارات دولتی را مد نظر قرار داده و متذكر شدند: در برخی روزنامه‌ها مطالبی منتشر مي‌شود كه برای مردم ايجاد يأس مي‌كند. به عنوان مثال فلان وزارتخانه و فلان وزير برای داخل دكوراسيون وزارتخانه خود چند صد ميليون تومان خرج كرده و يا در افتتاح فلان تشكيلات يك ميليارد خرج كرده است، اينها آثار منفی دارد.
این مرجع تقلید اضافه کردند: این افراد با اقدام خود، هم به شما و هم به همه دستگاهها ضرر می‌زنند و مردم می‌گویند مالیات ما به هدر رفت، در حالی که ما برای مسائل زیر‌بنایی کشور مالیات پرداخت می‌کنیم، پس باید مصارف عاقلانه و جلوی خرج‌های اضافی در کشور گرفته شود.
ايشان هزينه‌های پرداختی توسط مردم را به دو قسمت تقسيم كردند و اظهار داشتند: مردم دو هزينه دارند، يكی هزينه‌های خصوصی كه مربوط به خانه است و يكی هزينه‌های عمومی نسبت به شهر، استان و كشور؛ هزينه‌های داخل خانه را افراد شخصاً پرداخت مي‌كنند و هزينه‌های عمومی را بايد ميان همه تقسيم كرد تا شاهد پيشرفت و آبادانی كشور باشيم.
آيت الله  العظمی ناصر مكارم شيرازی در ادامه افزودند: آن آقايی كه در اين مملكت يك كارخانه عظيم و يك تجارتخانه تأسيس مي‌كند و منافعی مي‌برد حتماً مي‌داند كه خودش به تنهايی نتوانسته است اين منافع را بدست آورد، بلكه تشكيلات نيروی انتظامی امنيت ايجاد كرده است، نيروهای مسلح در مقابل دشمن ايستاده‌اند و دستگاههای ديگر هر كدام خدمات مختلفی انجام داده‌اند و اينها همه دست به دست هم داده تا اين آقا سود ببرد. بنابراين وی نيز بايد ديون خود را به كسانی كه به او كمك كرده‌اند و امكان داده‌اند كه سود ببرد ادا كند.
اين مرجع تقليد فرهنگ‌سازی در امر ماليات را بسيار مهم ارزيابی و خاطر نشان ساختند: اولاً مالياتها بايد عادلانه باشد، ثانياً اينكه مردم بدانند مالياتهای اخذ شده در كجا مصرف مي‌شود و اين وظيفه رسانه‌هاست. زيرا بعضی اوقات ما خيال مي‌كنيم هرچه برای ما روشن است برای مردم هم روشن است، در حالی كه ما در متن كار هستيم و مي‌بينيم و مردم بيرون هستند و نمي‌بينند، بنابراين روش مصرف ماليات بايد برای آنها تبيين شود.
ایشان درادامه با انتقاد از برخورد مسئولان با مراکز فرهنگی در کشور تصریح کردند: یک سری تشکیلات فرهنگ دینی در این مملکت است که گاهی دیده می‌شود دستگاهایمان با آن برخوردی می‌کنند که با یک تجارتخانه می‌کنند‌. وقتی مردم این را می‌بینند نگران می‌شوند و می‌گویند در جمهوری اسلامی با مسایل فرهنگی برخورد تجاری می‌شود.
آیت الله  العظمی ناصر مکارم شیرازی افزودند: باید این تفکر در تمام ادارات اعم از شهرداری و دارائی جا بیفتد که با کسانی که کار فرهنگی می‌کنند بر‌خورد تجاری نشود. لذا جهت‌گیری مالیاتها باید به سمت و سوی درآمدهای کلان باشد قشرهای ضعیف جامعه تا آنجا که می‌شود از پرداخت مالیات معاف باشند و اخیراً هم معافیتهایی در نظر گرفته شده که خوب است.
این مرجع تقلید فشار و تهدید را روش مناسبی برای اخذ مالیات ندانستند و با بیان این مطلب که مالیات‌‌دهندگان مجرم نیستند که دارایی بخواهد آنها را تعقیب کند، یاد‌آور شدند: به جای اینکه مردم را تحت فشار قرار دهید و مأمور بفرستید و تهدید به پلمپ مغازه بکنید، بگذارید اظهار‌نامه را مردم خودشان پر کنند. در اخذ مالیات باید از راه نرمش و محبت، اعتماد مردم و مالیات‌دهندگان را جلب کنیم.
آیت الله  العظمی ناصر مکارم شیرازی در پایان خاطر نشان کردند: اگر این نکات رعایت شود مسئله‌ای به نام مالیات‌گریزی در جامعه اسلامی وجود نخواهد داشت و مردم با میل و رغبت مالیات می‌دهند.

  
نویسنده : محمد سلمان ; ساعت ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٤ تیر ،۱۳۸۳