آيت الله العظمی مكارم شيرازي: بايد تهاجم فرهنگي عليه غرب را آغاز كنيم

آيت الله العظمی ناصر مكارم شيرازي روز جمعه در ديدار رئيس سازمان صدا و سيما گفتند: ما در مقابل غرب نبايد حالت تدافعي به خود بگيريم و اصولاً در تمام تهاجمات فرهنگي حالت دفاعي نتيجه قابل توجهي ندارد. ما بايد براي يك تهاجم فرهنگي عليه غرب برنامه‌ريزي كنيم. زيرا آنها نقاط ضعف بسياري در فرهنگ، آداب و رسوم، زندگي اجتماعي، خانواده و عواطف دارند.
معظم له با اشاره به آمار موجود از وضعيت بحران در غرب يادآور شدند: در يكي از آمارها آمده بود كه در غرب نزديك به 27 درصد از مردان، زنان خود را كتك مي‌زنند و اين خودش آماري است كه مي‌توان در برابر ايرادهايي كه به ما مي‌گيرند آمار خشونت آنها ارائه و تبليغ شود و يا به عنوان مثال آمار فرزندان نامشروع در انگلستان يك آمار بالايي است و بعد هم خودشان اعلام خطر كرده بودند، نه از جهت اينكه پايبند مشروع و نامشروع هستند بلكه گفته بودند در پرونده‌هاي جنايي غالباً رد پاي فرزندان نامشروع ديده مي‌شود، كه‌ اين مسائل موضوع خوبي براي رسانه‌ها و محققين است.
استاد دروس خارج فقه حوزه علميه قم مسلمين را سرچشمه علوم و دانشهاي امروزي معرفي و تأكيد كردند: قسمت مهمي از علوم و دانشهاي امروز از مطالعات مسلمين سرچشمه مي‌گيرد و اگر بتوانيم به جوانان دانشگاهي امروز يادآوري كنيم كه ما مبتكر اصلي اين علوم هستيم و به شهادت خود غربي‌ها زماني كه اروپا در تاريكي قرون وسطي فرو رفته بود، مهتاب علوم اسلامي مسلمين در آنجا تابيدن گرفت؛ ما يك حالت تهاجمي پيدا مي‌كنيم و از حالت خود‌باختگي كه خيال كنيم هميشه مصرف كننده علوم غرب بوده‌ايم، بيرون مي‌آييم و به مسلمانان مي‌گوييم برگرديد به اصل خودتان كه مبتكر علوم هستيد.
آيت الله مكارم شيرازي تدريس سيصد ساله كتاب قانون بوعلي سينا را در اروپا مد نظر قرار داده و تصريح كردند: نسل جديد ما اين را نمي‌داند و فكر مي‌كند آنها هميشه صادر كننده علوم بودند و ما مصرف كننده علم و اين موجب خودباختگي مي‌شود و دائماً مي‌گويند بايد با امريكا و غرب ارتباط برقرار كنيم.
ايشان در ادامه با انتقاد از وضعيت نامناسب اخلاقي و تخريب ارزشها در سالهاي گذشته گفتند: در چند سال اخير مسائل اخلاقي و ارزشي خيلي تخريب شد، يك گروه تندرو بر سر كار آمدند و همه چيز را تخريب كردند و آنها در برابر انقلاب كه اين همه تلاش كرد تا مسائل ارزشي زنده شود، يك آزادي دروغين و كاذب آوردند. يكي از اولين برنامه‌هاي مجلس دور ششم اين بود كه دختران مجرد مي‌توانند به خارج بروند و يا به دنبال آزادي ماهواره بودند و اشتباهشان هم همين بود و فكر مي‌كردند دختران به خارج بروند و ماهواره را آزاد كنند مشكلات مردم حل مي‌شود، حتي در گوشه و كنار اينها در خصوص حجاب زمزمه‌هايي مي‌كردند كه اختياري باشد و اجبار براي چيست؟
اين مرجع تقليد با سنگين برشمردن وظيفه صدا و سيماي جمهوري اسلامي در مبارزه با مفاسد اخلاقي و احياي ارزشهاي اسلامي تأكيد كردند: برخي ارزشها كه از بين رفته و تخريب شده‌اند، بايد دوباره بايد بازسازي شوند و با يك لطافت و ظرافتي اين مسائل را احيا كنيد.
استاد دروس خارج حوزه علميه قم با تقدير از مسئولان استان قم در خصوص مبارزه با مظاهر فساد در اين شهر خاطر نشان ساختند: در قم اخيراً برنامه‌هايي شروع شده كه مؤثر هم واقع شده است، اين خيابان صفائيه كه دفتر رهبري و هم دفتر مراجع در آن است يك مركز مقدسي است و يك وضع زننده‌اي پيش آمده بود. ما اعتراض كرديم و حالا دادگستري و نيروي انتظامي مقدار بيشتري فعاليت مي‌كنند و همين طرح ترافيك كه سختگيري مي‌شود بر روي مسائل امنيتي و اخلاقي هم تأثير قابل توجهي داشته است.
ايشان فيلم‌هاي سينمايي توليد شده را داراي دو مكتب اسلامي و غربي دانستند و افزودند: در مكتب غرب هرچه مردم مي‌پسندند و درآمد بيشتري دارد مورد توجه قرار مي‌گيرد و هيچ قيد و شرطي هم در نظرشان نيست و اگر هم چيزي بگويند دروغ مي‌گويند، هدفشان فعاليت كمتر با درآمد بيشتر است ولي ما يك چارچوب اخلاقي و مذهبي داريم ولي متأسفانه فيلم‌سازان ما يك مقدار زيادي تحت تأثير برنامه‌هاي غرب هستند و همين است كه مشكل ايجاد كرده است.
منبع: رسا نيوز

  
نویسنده : محمد سلمان ; ساعت ۸:٥٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٧ تیر ،۱۳۸۳