حجت الاسلام و السلمين راشد يزدی: درخواست مردم، حضور علما در مناطق مختلف كشور است

حجت الاسلام و السلمين راشد يزدی درباره ضرورتهای تبليغ حوزه ها در جامعه گفت: آنچه كه جامعه از حوزه توقع دارد، همان درخواست قرآن است.

راشد ادامه داد: قرآن مي‌فرمايد: «ليتفقهوا في الدين» يعني عالمان ديني بايد در دين تدبر و تفكر داشته باشند. اسلام يك علم است و همه مطالبش علمي است. اولين كلمه نازل بر پيامبر اكرم ـ ص ـ «اقرأ» مي‌باشد. اولين اسبابي هم كه در دين آمده قلم است. اثبات وجود خدا هم از طريق علم مي‌باشد. حوزويان بايد اسلام را به شكلي عميق مطالعه كنند و بفهمند. مردم جامعه، از حوزه درخواست دارند تا با شناخت زمان، كمر به ارشاد ببندد. مردم نمي‌پسندند كه نيروي عظيم عالمان ديني تنها در قم متمركز شود. علما بايد به اقوام خود رجوع كنند، به شهرهاي خود باز گردند. هم اينك بسياري از شهرهاي ما از عالمان فاضل محروم هستند. بايد توجه داشته باشيم كه به واسطه گسترش رسانه‌هاي عمومي مثل تلويزيون و مطبوعات سطح دانش و انتظار مردم خيلي بالاتر رفته است.
وی افزود: يادم است كه در سال 1341 براي تبليغ به يكي از شهرهاي دور‌افتاده رفته بودم در مسيري مرحوم شيخ علي اسلامي را كه از دلسوزان دين بود و بعدها جامعه تعليمات اسلامي را راه‌اندازي كرد، ديديم. از من پرسيد اينجا چه كار مي‌كني؟ گفتم آمده‌ام روضه بخوانم. به شوخي گفت: الهي كه همه شما فقير باشيد و براي تأمين احتياجات به اين مناطق بياييد. به نظر من بهتر شدن سطح در‌آمد حوزه (البته هنوز هم خيلي پايين‌تر از سطح جامعه است) باعث شده است كه طلاب و علما به ديگر شهرها جهت تبليغ يا اسكان دائم نروند و با مناعت طبعي كه دارند ماندن در قم با درآمد كم را بهتر از اين مي‌دانند كه به ساير مناطق بروند. بايد با تهيه آمار به مسئولان و گردانندگان حوزه هشدار داد كه اشخاصي كه قدرت ارشاد و بازدهي دارند نبايد در قم بمانند. اين مسئله يكي از خواسته‌هاي مردم است.
اين مبلغ حوزوی با اشاره به فرموده رهبر معظم انقلاب مبنی بر ضرورت اجرای طرح هجرت در حوزه و عزيمت تعداد زيادي از طلاب به عنوان اين طرح به مناطق مختلف كشور افزود: اين طرح خوبي است اما طلبه‌هايي كه تازه در اواسط تحصيل هستند و مشكل مالي دارند، هجرت مي‌كنند. بايد علما و حتي اساتيد طراز اول هجرت كنند. براي نمونه، در حال حاضر مشهد با آن وسعت و عظمت مجتهد و مرجع تقليدي ندارد كه در شأن آن سامان باشد. هميشه مشهد يك مرجع تقليد بزرگ داشته است. آيت الله ميلاني يك مرجع تقليد ساكن در مشهد بود. بعد از آقا سيد روح الله خاتمي در يزد ديگر مجتهد طراز اولي در اين شهر نيست. در شيراز و اصفهان و تبريز و كرمان هم همين طور. در ساير شهرها هم هميشه علما و مجتهدان بزرگي به عنوان لنگر علمي بودند. وضع كنوني اين شهرها را با شهر قم مقايسه كنيد.
بايد اخلاق، كرسي داشته باشد. در فقه كه مسائل فقهي با آن دقت و وسواس مطرح مي‌شود، نتيجه‌اش اخلاق است. اعتقادات مثل ريشه، عبادات مانند ساقه و شاخه و در نهايت ميوه اين درخت اخلاق است. اين همه كرسي مسائل فقهي، كلامي، اصولي وجود دارد ولي كرسي اخلاق نداريم. نتيجه روزه، نماز و همه عبادات و دستورات اسلام رسيدن به اخلاق است. اخلاق بايد تدريس شود و ممكن است برخي افراد كه فاقد اين صلاحيت هستند زمام امور را در دست بگيرند و جوانها دامن‌گير عرفان انحرافي و صوفي‌گري شوند. جوانان دنبال پناهگاه مي‌گردند و ممكن است مثل اعتياد به مواد مخدر، معتاد به روشهاي غلط اخلاقي شوند. اين نسل تشنه آب است اما مسكن تهيه مي‌شوند، تشنه مسكن است، آب تهيه مي‌شود. اين نشان مي‌دهد كه مسئولان نيازهاي جوانان را كه همانا تهذيب است هنوز نشناخته‌اند. اين همه در قرآن توصيه به تزكيه شده است. اگر جوانان نفهمند كه نتيجه عملي عبادات و احكام شرع، رسيدن به اخلاق است، از دين زده مي‌شوند. ديگر نماز نمي‌خوانند، روزه نمي‌گيرند. به اعتقاد اساتيد اخلاق نتيجه‌گيري عملي از عبادات و احكام است كه انسان را شيفته و علاقمند به دين مي‌كند. بايد در حوزه كرسي اخلاق باشد و در اين كرسي اساتيد و اوليا بنشينند. مثل آقا ميرزا جواد ملكي تبريزي كه تنديس اخلاق بود. اگر كسي چند دقيقه به چهره‌اش نگاه مي‌كرد تشنه اخلاق مي‌شد. افرادي بودند كه يك شبانه‌روز در محضرش مي‌ماندند و يك كتاب كامل اخلاق عملي را فرا مي‌گرفتند.
خصوصاً در شرايط كنوني جامعه كه يك شتاب‌زدگي خاصي حاكم است. الآن بازار دست جوانهاست. در قديم افراد مسن و با سابقه در بازار بودند. ولي الآن شرايط فرق كرده و يك دست‌پاچگي خاصي براي جوانها پيش آمده است.

 

  
نویسنده : محمد سلمان ; ساعت ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٥ خرداد ،۱۳۸۳