آيت الله العظمی ناصرمكارم شيرازي: مردم را از تنگناهاي اقتصادي نجات دهيد!

آيت الله مكارم شيرازي در آخرين جلسه درس سال جاري با اشاره به برگزاري انتخابات هفتمين دوره مجلس شوراي اسلامي آن را انتخاباتي در حد قابل قبول عنوان و اظهار داشتند: در اين شرايط ما هم مطالباتي از دولت و نمايندگان داريم كه اولين آن رفع تنگناهاي اقتصادي است.

ايشان با اشاره به اقشار كم درآمد جامعه افزودند: مردم از مشكلات اقتصادي در فشار هستند به ويژه حقوق‌بگيران، كارمندان دولت و كارگران كه سرمايه‌اي ندارند؛ بنابراين بايد براي حل اين معضل فكري شود.
آيت الله مكارم شيرازي تورم موجود در جامعه را لجام‌ گسيخته عنوان كردند و خواستار پرهيز از اقدامات تشريفاتي و تبليغاتي براي رفع اين معضل شدند و خاطر نشان ساختند: توصيه به عدم گرانفروشي و نصب برچسب قيمتها توسط تعزيرات كارهاي سطحي است و اساسي نيست و براي حل اين مشكل بايد ريشه‌ها را شناخت. يكي از ريشه‌هاي اين مسئله پيشقدم بودن دولتي است كه مي‌خواهد جلوي گراني را بگيرد. چون بدعت عجيبي شده است اول سال خود دولت اعلام گراني مي‌كند و بعد از ديگران مي‌خواهد اجناس را گران نكنند.
ايشان جوانان را نيروهاي سازنده جامعه در زمان صلح و جنگ عنوان و تصريح كردند: مشكل بيكاري دامن‌گير جوانان است تا جايي كه براي جلب كمك به ما مراجعه مي‌كنند. جوانان ما استعدادهاي ممتازي دارند اما نمي‌توانند در دانشگاه تحصيل كنند. بايد براي كار، مسكن و ازدواج آنها فكري شود.
ايشان با اعلام اينكه يك شبه تمام مشكلات را نمي‌شود حل كرد، يادآور شدند: هيچ مسئله‌اي در جامعه غير قابل حل نيست. ديگران اين مشكلها را حل كرده‌اند پس ما هم بايد آنها را حل كنيم.
آيت الله مكارم شيرازي با انتقاد از وضعيت اخلاقي جامعه گفتند: بي‌بند و باريها زياد شده است، مجله‌ها و روزنامه‌هاي بد‌آموز و فيلمهاي ويرانگر زياد شده است، مردم از مجلس هفتم انتظار دارند جلوي اين بي‌بند و باريها را بگيرند. ما هرگز نمي‌گوييم متوسل به خشونت شويم بلكه بايد از راههاي مدبرانه وارد شد. اين وضع، وضع قابل تحملي نيست و من صلاح نمي‌دانم جزئيات را ذكر كنم.
ايشان سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران را بسيار مهم و حياتبخش عنوان و افزودند: مردم انتظار دارند در سياست خارجي كشور در حالي كه بهانه دست دشمن نمي‌دهيم، در برابر دشمن با قدرت، قوت و درايت ايستادگي كنيم. چون قصد آنها باج‌خواهي از ايران است.
اين مرجع تقليد ادامه دادند: ‌بحمدالله جمهوري اسلامي با عزت و آبرو و قدرت به وجود آمده است و بايد با عزت و آبرو باقي بماند و اين اصول، مطالبات مردم است كه بخش مهم آن به دست مجلسيان است.
آيت الله مكارم شيرازي اين سخنان را مطالبه مردم از خود عنوان و ابراز اميدواري كردند تنشهاي چند سال اخير فراموش شود و همه دست به دست هم بدهند و با وجود سليقه‌هاي مختلف، همه با هم عمل كنند. البته آغاز كار مجلس نيز نشانگر همين همدلي براي حل مشكلات بود.

  
نویسنده : محمد سلمان ; ساعت ٧:٥٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۱ خرداد ،۱۳۸۳